Zakupy we Francji - jak rozmawiać z francuskimi sprzedawcami?

Francja jest jednym z najbardziej popularnych celów turystycznych na świecie, znanym przede wszystkim z pięknych zabytków, kuchni i mody. Jednym z najważniejszych elementów wakacyjnego pobytu we Francji jest robienie zakupów. Francuscy sprzedawcy mają swoje specyficzne podejście do klientów, a język francuski nie zawsze jest łatwy dla turystów. W tym artykule omówimy kilka wskazówek, jak radzić sobie z francuskimi sprzedawcami podczas zakupów we Francji.

Pozdrowienie i zwroty grzecznościowe

Podobnie jak w większości krajów europejskich, we Francji należy zwracać uwagę na pozdrowienie i zwroty grzecznościowe. Podczas wejścia do sklepu warto powiedzieć „Bonjour” (dzień dobry) lub „Bonsoir” (dobry wieczór) w zależności od pory dnia. Podobnie, przed wyjściem należy powiedzieć „Au revoir” (do widzenia) lub „Bonne journée/soirée” (miłego dnia/wieczoru).

Pytania o rozmiary i kolory

Podczas zakupów ubrań we Francji warto pamiętać, że francuskie rozmiary są często mniejsze niż amerykańskie lub brytyjskie. Dlatego warto pytać o rozmiar, zanim zaczniemy przymierzać ubrania. Warto również zwrócić uwagę na to, że we Francji używa się innych nazw kolorów niż w innych krajach. Na przykład, „rose” oznacza kolor różowy, a nie czerwony.

Pytania o ceny

Podobnie jak w innych krajach, we Francji warto pytać o ceny przed zakupem. Warto zwrócić uwagę, że ceny w sklepach są często wyższe niż na targach lub w mniejszych sklepach. Warto również pamiętać o tym, że w niektórych sklepach można negocjować ceny, zwłaszcza na targach.

Poziom języka francuskiego

Choć większość francuskich sprzedawców zna podstawy języka angielskiego, warto pamiętać, że zdecydowana większość rozmów będzie odbywać się po francusku. Jeśli nasza znajomość języka jest słaba, warto zabrać ze sobą słownik lub korzystać z translatora na telefonie.

Podsumowanie

Robienie zakupów we Francji może być wspaniałym doświadczeniem dla każdego turysty, ale wymaga trochę uwagi i przygotowania. Warto pamiętać o pozdrowieniach i zwrotach grzecznościowych, zadawać pytania o rozmiary, kolory i ceny oraz być przygotowanym do rozmowy po francusku. Jeśli czujemy się niepewni, warto zabrać ze sobą słownik lub korzystać z translatora na telefonie. Dzięki tym kilku wskazówkom będziemy w stanie zrobić zakupy we Francji bez problemów i bez stresu.

 • Pamiętaj o pozdrowieniach i zwrotach grzecznościowych
 • Pytaj o rozmiary i kolory
 • Zadawaj pytania o ceny
 • Bądź przygotowany do rozmowy po francusku

Język francuski podstawowe zwroty

Język francuski jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie. Jest on oficjalnym językiem wielu państw, takich jak Francja, Szwajcaria, Belgia, Kanada, a także językiem międzynarodowym. Niezależnie od celu nauki języka francuskiego, warto znać kilka podstawowych zwrotów, które pomogą nam się porozumieć z francuskimi rozmówcami. W tym artykule przedstawimy kilka najważniejszych zwrotów w języku francuskim.

Pozdrowienia

Podobnie jak w większości krajów, pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Dlatego warto poznać podstawowe zwroty pozdrowień w języku francuskim.

 • Bonjour – dzień dobry (używany w ciągu dnia)
 • Bonsoir – dobry wieczór (używany wieczorem)
 • Salut – cześć (formalnie nie jest to pozdrowienie, ale jest często używane wśród znajomych)
 • Au revoir – do widzenia
 • Bonne nuit – dobranoc

Pytania

Podstawowe pytania w języku francuskim są niezwykle ważne, gdy chcemy się skomunikować z francuskim rozmówcą. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych pytań, które pomogą nam zrozumieć, co mówi nasz rozmówca.

 • Comment ça va ? – Jak się masz?
 • Comment allez-vous ? – Jak się Pan/Pani ma?
 • Quel est ton nom ? – Jak masz na imię?
 • Comment t’appelles-tu ? – Jak się nazywasz?
 • Quelle est votre profession ? – Jaki jest Państwa zawód?
 • Qu’est-ce que c’est ? – Co to jest?

Zakupy

Jeśli wybieramy się na zakupy do Francji, warto poznać kilka przydatnych zwrotów związanych z zakupami. Dzięki nim będziemy mogli zrozumieć, co mówi francuski sprzedawca i poprosić o pomoc.

 • Combien ça coûte ? – Ile to kosztuje?
 • Je voudrais acheter… – Chciałbym kupić…
 • Je cherche… – Szukam…
 • Quelle est la taille ? – Jaki jest rozmiar?
 • Je voudrais payer en espèces. – Chciałbym zapłacić gotówką.

Poziom języka francuskiego

Jeśli nie mniejesteśmy biegłymi w języku francuskim, warto pamiętać, że niektóre zwroty mogą być trudne do zrozumienia lub wymowy. Nie należy jednak się zrażać i po prostu próbować mówić. Francuzi doceniają, gdy ktoś próbuje mówić w ich języku i są bardziej skłonni do pomocy, gdy widzą, że rozmówca stara się mówić po francusku.

Podsumowując, podstawowe zwroty w języku francuskim są niezwykle ważne dla każdego, kto chce porozumieć się z francuskim rozmówcą. Znajomość tych zwrotów pomoże nam nie tylko w codziennej komunikacji, ale także podczas wizyt w hotelach, restauracjach czy sklepach. Pamiętajmy jednak, że najlepszą nauką języka jest praktyka, więc nie bójmy się mówić i ćwiczyć nasze umiejętności językowe na co dzień.

Spróbuj z nami przełamać swoje bariery i rozpocznij nową przygodę w swoim życiu – zapisz się na kurs języka francuskiego online w naszej szkole.

Autor:
Małgorzata Wróblewska
Małgorzata Wróblewska
Dyrektor szkoły Salut Hola. Zapraszam do kontaktu na LinkedIn.

Najnowsze wpisy

Niezwykłe wakacje we Francji: Alternatywne cele podróży

Niezwykłe wakacje we Francji: Alternatywne cele podróży

Jeśli marzysz o niezwykłych wakacjach we Francji, ale chciałbyś uniknąć zatłoczonych popularnych miejsc turystycznych, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie! Francja ...

Więcej
Zakochaj się w Paryżu: Romantyczne miejsca i atrakcje

Zakochaj się w Paryżu: Romantyczne miejsca i atrakcje

Paryż, stolica Francji, jest uważany za jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie. Miasto pełne historii, sztuki i uroku przyciąga zakochane pary z całego ...

Więcej
Francuskie winnice i degustacje: Odkrywanie smaków Francji

Francuskie winnice i degustacje: Odkrywanie smaków Francji

Jeśli jesteś miłośnikiem wina i chcesz poznać tajniki francuskiej winiarni, to właściwe miejsce! Francja jest jednym z najważniejszych producentów wina na świecie, ...

Więcej
Najpiękniejsze francuskie plaże: Raj na wybrzeżu

Najpiękniejsze francuskie plaże: Raj na wybrzeżu

Jeśli marzysz o urlopie na rajskiej plaży, Francja ma wiele urokliwych miejsc do zaoferowania. Od słynnej Côte d'Azur po malowniczą Bretanię i dziką Costa Verde - ...

Więcej
Podróżnicze frazy i zwroty po francusku: Praktyczny przewodnik dla podróżujących

Podróżnicze frazy i zwroty po francusku: Praktyczny przewodnik dla podróżujących

Czy planujesz podróż do Francji i chciałbyś nauczyć się kilku przydatnych fraz i zwrotów w języku francuskim? Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w nauce ...

Więcej
Prowansalskie winnice: degustacja win i piękno krajobrazu

Prowansalskie winnice: degustacja win i piękno krajobrazu

Jeśli marzysz o połączeniu niesamowitych doznań smakowych z malowniczymi widokami, prowansalskie winnice są idealnym miejscem dla Ciebie. Ten francuski region słynie z ...

Więcej
Nicea: perła Lazurowego Wybrzeża

Nicea: perła Lazurowego Wybrzeża

Czy marzysz o urokliwym miejscu, gdzie piękne plaże, historyczne zabytki, wykwintna kuchnia i niezrównane możliwości zakupowe spotykają się w jednym miejscu? Jeśli ...

Więcej
Baskijska kultura kulinarnej ekstrawagancji

Baskijska kultura kulinarnej ekstrawagancji

Cześć! Witajcie na blogu naszej szkoły uczącej języków online. Dzisiaj zabierzemy was w podróż kulinarnej do fascynującej baskijskiej kuchni. Baskowie są znani z ...

Więcej
Festiwale i wydarzenia kulturalne w Katalonii i Prowansji

Festiwale i wydarzenia kulturalne w Katalonii i Prowansji

Regiony Katalonii w Hiszpanii i Prowansji we Francji to nie tylko miejsca o urokliwych krajobrazach i bogatej historii, ale także dom dla wielu ekscytujących festiwali i ...

Więcej
Podróżowanie po Pirenejach: przygoda w górach

Podróżowanie po Pirenejach: przygoda w górach

Witajcie, miłośnicy przygód i pięknych krajobrazów! Jeśli szukacie niesamowitych wrażeń w otoczeniu majestatycznych gór, to podróżowanie po Pirenejach będzie dla ...

Więcej