13 najpopularniejszych słów i zwrotów w języku hiszpańskim/francuskim, które musisz poznać przed podróżą do Hiszpanii/Francji

Planujesz podróż do Hiszpanii/Francji? Chcesz być przygotowany na komunikację w miejscowym języku? W takim razie musisz poznać kilka podstawowych słów i zwrotów, które pomogą Ci porozumieć się w codziennych sytuacjach. Niezależnie od tego, czy jesteś turystą czy podróżujesz w celach biznesowych, znajomość tych słów i zwrotów ułatwi Ci nawigację po nowym środowisku i zwiększy komfort podróżowania. Oto 13 najpopularniejszych słów i zwrotów w języku hiszpańskim/francuskim, które musisz poznać przed wyjazdem.

1. Dzień dobry – Buenos días/Bonjour

Pierwszy kontakt z miejscowymi zawsze zaczyna się od powitania. W Hiszpanii mówimy „Buenos días”, a we Francji „Bonjour”. To podstawowy zwrot, który powinieneś znać, aby rozpocząć każdą rozmowę w miły sposób.

2. Proszę – Por favor/S’il vous plaît

Kiedy chcesz o coś poprosić, ważne jest, aby być uprzejmym. W języku hiszpańskim mówimy „Por favor”, a we francuskim „S’il vous plaît”. To słowa, które warto używać, aby wyrazić grzeczność i szacunek wobec innych.

3. Dziękuję – Gracias/Merci

Wyrażanie wdzięczności jest ważne niezależnie od kraju, w którym się znajdujesz. W Hiszpanii mówimy „Gracias”, a we Francji „Merci”. Pamiętaj, aby podziękować za wszelką pomoc czy uprzejmość, jakiej doświadczysz podczas podróży.

4. Przepraszam – Perdón/Excusez-moi

Gdy popełnisz małe niedopatrzenie lub chcesz przeprosić za jakąś sytuację, powiedz „Perdón” w Hiszpanii lub „Excusez-moi” we Francji. To zwroty, które pomogą Ci zachować dobre maniery i pokazać szacunek wobec innych.

5. Tak – Sí/Oui

Jeśli chcesz potwierdzić coś lub odpowiedzieć twierdząco na pytanie, powiedz „Sí” w Hiszpanii lub „Oui” we Francji. To słowo pozwoli Ci wyrazić zgodę w prosty i zrozumiały sposób.

6. Nie – No/Non

Gdy chcesz odmówić czegoś lub odpowiedzieć negatywnie, powiedz „No” w Hiszpanii lub „Non” we Francji. To ważne słowo, które pozwoli Ci wyrazić swoje niezgody w sposób jasny i uprzejmy.

7. Jak się masz? – ¿Cómo estás?/Comment ça va?

To pytanie o samopoczucie jest częstym zwrotem, którym zaczynamy rozmowę. W Hiszpanii mówimy „¿Cómo estás?”, a we Francji „Comment ça va?”. To sposób na nawiązanie luźnej rozmowy i okazanie zainteresowania drugą osobą.

8. Gdzie jest…? – ¿Dónde está…?/Où est…?

Jeśli potrzebujesz zapytać o drogę lub znaleźć konkretne miejsce, to zdanie będzie niezwykle przydatne. W Hiszpanii mówimy „¿Dónde está…?”, a we Francji „Où est…?”. Wprowadzenie nazwy miejsca pozwoli Ci skierować pytanie w odpowiednią stronę.

9. Zamówienie w restauracji – La cuenta, por favor/L’addition, s’il vous plaît

Gdy chcesz poprosić o rachunek po zakończeniu posiłku, powiedz „La cuenta, por favor” w Hiszpanii lub „L’addition, s’il vous plaît” we Francji. To zwroty, które pomogą zakończyć posiłek w uporządkowany sposób.

10. Pomoc! – ¡Ayuda!/Au secours!

Gdy napotkasz na nagłe problemy lub potrzebujesz pomocy, powiedz „¡Ayuda!” w Hiszpanii lub „Au secours!” we Francji. To słowa, które pozwolą Ci wezwać pomoc w sytuacjach awaryjnych.

11. Taksówka – Taxi/Taxi

Gdy potrzebujesz skorzystać z taksówki, wystarczy powiedzieć „Taxi” w Hiszpanii lub „Taxi” we Francji. To słowo jest powszechnie rozpoznawane i pomoże Ci łatwo zlokalizować taksówkę.

12. Hotel – Hotel/Hôtel

Jeśli szukasz noclegu i chcesz zapytać o drogę do hotelu, powiedz „Hotel” w Hiszpanii lub „Hôtel” we Francji. To słowo pomoże Ci skierować pytanie do osób, które mogą Ci wskazać właściwą drogę.

13. Do widzenia – Adiós/Au revoir

Kiedy zamykasz rozmowę lub opuszczasz jakieś miejsce, użyj słowa „Adiós” w Hiszpanii lub „Au revoir” we Francji. To pożegnanie jest miłe i uprzejme, pokazuje szacunek wobec osób, z którymi rozmawiałeś.

Podsumowanie

Poznanie podstawowych słów i zwrotów w języku hiszpańskim/francuskim przed podróżą do Hiszpanii/Francji jest niezwykle ważne. Te 13 najpopularniejszych słów i zwrotów pozwoli Ci komunikować się w codziennych sytuacjach i zwiększy komfort podróżowania. Pamiętaj, że mieszkańcy tych krajów docenią Twoje starania, nawet jeśli nie mówisz płynnie w ich języku. Wyrażanie się w lokalnym języku jest dobrym sposobem na pokazanie szacunku i otwarcie drzwi do fascynujących doświadczeń podczas podróży. Powodzenia!

Wróć do bloga lub zapisz się na kurs języka francuskiego online.

Autor:
Małgorzata Wróblewska
Małgorzata Wróblewska
Dyrektor szkoły Salut Hola. Zapraszam do kontaktu na LinkedIn.

Najnowsze wpisy

Francuskie zwroty i wyrażenia: od codziennych po zaawansowane

Francuskie zwroty i wyrażenia: od codziennych po zaawansowane

...

Więcej
Praca we Francji: porady, wymagania i przygotowanie do życia za granicą

Praca we Francji: porady, wymagania i przygotowanie do życia za granicą

Praca we Francji: porady, wymagania i przygotowanie do życia za granicą Planujesz pracę we Francji? To ekscytujące przedsięwzięcie, które wymaga jednak odpowiedniego ...

Więcej

Francuski alfabet i wymowa: od A do Z

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wymawia się francuskie litery? Francuski alfabet może wydawać się nieco trudny dla osób, które dopiero rozpoczynają naukę tego pięknego języka. ...

Więcej

Podróż po Francji: odkryj atrakcje Paryża, Marsylii i kuchnię prowansalską

Podróż po Francji: odkryj atrakcje Paryża, Marsylii i kuchnię prowansalską Jeśli marzysz o podróży do Francji, to przygotuj się na niezapomniane doznania! W tym artykule ...

Więcej

Przewodnik po francuskich imionach: znaczenie, pochodzenie i popularność

Przewodnik po francuskich imionach: znaczenie, pochodzenie i popularność Jeśli zastanawiasz się nad nadaniem swojemu dziecku francuskiego imienia lub po prostu interesujesz się ...

Więcej

Miesiące, pory roku i liczebniki po francusku: praktyczny przewodnik

Francuski jest pięknym i eleganckim językiem, który fascynuje wielu osób na całym świecie. Poznanie podstawowych elementów takich jak miesiące, pory roku i liczebniki może być kluczowe ...

Więcej

Francuska kultura i tradycje: od święta Bastille po karnawał w Nicei

Francja jest krajem bogatym w kulturę i tradycje, które przyciągają uwagę turystów z całego świata. Od historycznych świąt po barwne festiwale, francuskie obyczaje są fascynujące i ...

Więcej
Czasownik "aller" w codziennym użyciu: Jak wyrażać ruch i intencje

Czasownik "aller" w codziennym użyciu: Jak wyrażać ruch i intencje

Czasownik "aller" (czyli "iść" lub "jechać" w języku francuskim) jest jednym z najważniejszych czasowników używanych w codziennym życiu. W tym artykule ...

Więcej
Czasownik "aller" w codziennym użyciu: Jak wyrażać ruch i intencje

Czasownik "aller" w codziennym użyciu: Jak wyrażać ruch i intencje

Czasownik "aller" jest jednym z podstawowych czasowników we francuskim, ale także jednym z najważniejszych. Oznacza on "iść" lub "jechać" i jest ...

Więcej
Liczebniki we francuskim: Przewodnik od zera do miliona

Liczebniki we francuskim: Przewodnik od zera do miliona

Francuski to piękny język pełen bogatej kultury i historii. Jednym z kluczowych elementów tego języka są liczebniki, które są niezbędne do ...

Więcej