Od czego zacząć naukę francuskiego?

Jeśli zastanawiacie się, od czego zacząć naukę francuskiego, hiszpańskiego a tak naprawdę jakiegokolwiek innego języka – poniżej kilka wskazówek, które pomogą Wam w „dobrym starcie”.

Przede wszystkim : wybierz rozważnie i starannie kurs, który przeprowadzi Cię przez meandry podstaw. Dobry solidny fundament to pierwszy krok do sukcesu. Opanowanie języka na poziomie podstawowym nie jest trudne, jeśli spełnionych jest kilka warunków. Po stronie uczącego się : jest chęć, motywacja, ciekawość lub potrzeba (a najlepiej jedno i drugie) oraz gotowość do wysiłku (tak tak, bez wysiłku się nie da drodzy państwo). Ale może być to a nawet powinien – wysiłek przyjemny, jak dobry trening na siłowni 😉 Przyjemny, to znaczy celowy : ucząc się słów i gramatyki, wiesz i rozumiesz po co – bo będziesz miał okazję ich użyć podczas komunikacji. Słowa to cegiełki a gramatyka – cement. Obie te rzeczy są niezbędne, by wznieść dom. Obie te rzeczy to twój fundament, na którym postawisz budynek – a jego kształt i rozmiar będą zależały już od Twojego zaangażowania i pracy.

A zatem dobry kurs – a co to znaczy, ktoś zapyta.

I słusznie, bo wszystkie kursy szczycą się przecież tym, że są „najlepsze, najbardziej skuteczne, najbardziej ciekawe”.

Zrób sobie małą check-listę, która pomoże ci te obietnice zweryfikować :

– czy Twój lektor mówi tylko albo w 90-95 % w języku docelowym (francuskim lub hiszpańskim)?

– czy jest do lekcji przygotowany?  Poznasz to po tym, że 1. Ma przygotowane materiały na każdą część lekcji 2. Wszystkie części lekcji ze sobą się wiążą i mają swój cel 3. Czujesz że twój lektor prowadzi cię za rękę, zna drogę oraz cel ku któremu zmierzacie. Lekcja jest spójna, poszczególne aktywności sensownie wynikają jedna z drugiej masz poczucie porządku i celowości właśnie. A jednocześnie – nie jest nudno i przewidująco, bo zawsze cię czymś odrobinę zaskoczy

– Ty mówisz więcej niż Twój lektor

– Podczas każdej lekcji masz okazję powtórzyć to, czego nauczyłeś się wcześniej, najlepiej w kontekście i minimalnej chociaż komunikacji oraz poznać, zrozumieć i przećwiczyć nowe elementy idąc od tego co najprostsze (opanowanie form) do tego co najbardziej złożone (wypowiedzi – użycie w kontekście) poprzez etapy przejściowe, które pomogą ci w utrwaleniu nowych form i ich automatyzacji oraz powoli poprowadzą ku autonomicznemu ich użyciu w komunikacji. A na koniec jeszcze podsumujecie i powtórzycie krótko wybrane nowe elementy. Aby znowu w nieco inny twórczy sposób powrócić do nich następnym razem.

– Obywa się bez długich i teoretycznych tłumaczeń w języku polskim czy angielskim. Dzięki odpowiednion dobranym przykładom sprawia, że potrafisz sam sformułować nową regułę / odkryć zasady tworzenia i użycia nowego czasu itp.

– Potrafi tak cię poprawić że nawet tego nie zauważysz albo też poprawisz sam siebie.

– Będziesz na jego lekcjach mówić zdaniami a nie pojedynczymi wyrazami.

– Nie będziesz przez całe zajęcia realizować ćwiczeń z podręcznika jedno po drugim. Pomiędzy – twój lektor zaproponuje ci swoje autorskie metodycznie przemyślane ćwiczenia dzięki którym będziesz miał okazję mówić z użyciem nowo poznanych form czy pojęć.

– Motywuje cię pozytywnie, pokazuje jak wiele już umie a nie jak wiele ci jeszcze brakuje.

– Jego zajęcia są ciekawe dynamiczne a proponowane aktywności na tyle różnorodne że nie czujesz mijającego czasu – a na koniec dziwisz się jak to szybko minęło jednocześnie podziwiając swoje bogate notatki z zajęć (tak, dobry lektor czuwa nad tym, byś notował i sam notuje dla ciebie również wszystko, co nowego i ważnego pojawi się na zajęciach, abyś mógł to przepisać)

Innymi słowy : zajęcia są dla ciebie przyjemnością a jeśli wychodzisz z nich lekko zmęczony to zmęczenie to wynika z solidnie przepracowanego intensywnego i owocnego wysiłku

Jeśli zatem te wszystkie warunki są spełnione a twoja check lista odhaczona – możesz być spokojny że jesteś w dobrych, ba ! w najlepszych możliwych lektorskich rękach.

Jak zachęcić dzieci do nauki francuskiego? Jak uczyć dzieci języka francuskiego?

Czasem rodzice pytają nas : jak zachęcić moje dziecko do nauki francuskiego ? Jak w ogóle uczyć dzieci francuskiego? Otóż odpowiedź jest już powyżej – wybierz mu naprawdę dobry kurs. Taki, który go uskrzydli, zmotywuje, zaciekawi, zainspiruje i da mu poczucie sukcesu – rozumiem, ogarniam, mówię. Na razie to tyle, choć uczeniu dzieci na pewno poświęcimy osobny wpis na naszym blogu, bo sprawa jest niebagatelna

Jaka jest najlepsza książka do nauki francuskiego?

W tym sensie również  pytanie na przykład o podręcznik („Jaka jest najlepsza książka do nauki francuskiego?”) traci w pewnym sensie na wadze. Książka jest ważna, to na pewno. Warto, by była nowoczesna, dopasowana do naszej obecnej rzeczywistości, a więc opowiadająca o świecie, który znamy a nie tym, który istniał 15 lat temu. Nowoczesna także pod kątem jej użycia podczas lekcji online – mająca zatem swoją wersję numeryczną. Niemniej książka to nie kurs, to jedynie punkt wyjścia  a nie dojścia podczas naprawdę dobrych zajęć. Najważniejsze jest to, co dany nauczyciel z książką robi, jak twórczo ją przetwarza, jak z niej czerpie jednocześnie się do niej nie ograniczając. Bo najważniejsze będzie zawsze to, co poza podręcznikiem : mówienie, użycie języka w praktyce, komunikacja.

Jak zacząć naukę francuskiego?

Podsumowując :jak zacząć naukę francuskiego ? Wybierz kurs / lektora i poddaj ich testowi „check listy” Jeśli obok każdego pytania będziesz mógł postawić plusik – jesteś w najlepszych rękach. Potem to już czysta przyjemność obcowania z językiem i poczucie, że ogarniam z każdą lekcją coraz więcej jego tajników.

Jak się czyta po francusku?

Na koniec mały prezencik : jak się czyta po francusku „croissant” ? (krłasą) – teraz już wiesz ! możemy zaczynać przygodę z francuskim !

Łap check listę i wpadaj na nasze kursy 😊

Kurs języka francuskiego online