Jak dobrze wybrać podręcznik do nauki hiszpańskiego?

Dzisiaj zrobimy dla Was przegląd cech „pożądanych”, jakie naszym zdaniem powinien mieć w sobie bardzo dobry podręcznik do nauki jęz hiszpańskiego. Zdradzimy Wam także, których z nich używamy na naszych zajęciach – i dlaczego.

Zapraszamy !

Idealny podręcznik ?

Zacznijmy od tego, że idealny podręcznik nie istnieje – bo tak naprawdę to, co jednemu bardzo pasuje, dla innego może być wadą. Każdy uczeń w danej grupie jest inny, ma inne potrzeby, inne trudności, inne tempo nauki – a musi pracować z tą samą książką, która zawsze będzie swoistym wypośrodkowaniem między różnymi oczekiwaniami i potrzebami właśnie.

Niemniej są pewne cechy, które dobry podręcznik powinien posiadać, aby zwiększyć nasze szanse na skuteczną i – co niebagatelne – przyjemną naukę. Oto nasza krótka autorska check-lista:

Kiedy powstał – dlaczego to ważne?

Podręcznik powinien być w miarę aktualny. W „miarę” czyli oczywiście nie chodzi o to, że każdy podręcznik sprzed roku czy dwóch czy nawet trzech nie nadaje się już do użycia. Niemniej, jeśli na Twoim kursie lektor używa podręcznika sprzed 10, ba – 15 lat, powinna Ci się zapalić czerwona lampka. I nieważne, ile przymiotników „nuevo/nueva” wydawnictwo da przed tytułem – zmiany są zazwyczaj kosmetyczne, to nadal ten sam podręcznik, z którego uczyło się poprzednie pokolenie… dlaczego to niepokojące? Z dwóch kluczowych powodów :

Nieaktualny „świat przedstawiony”

1. po pierwsze jego treści całkowicie się zdezaktualizowały. Przykłady z życia codziennego, cytowane „znane” postaci już dawno nie są znane. Obrazki/zdjęcia – trącą myszką i nie ułatwiają Ci identyfikacji ze „światem przedstawionym” podręcznika. Tworzy to dystans, który może utrudnić Twoje „wejście w język”. Ten świat po prostu do Ciebie nie przemawia (nawet jeśli dzieje się to podświadomie).

Nieaktualne metody nauczania

2. drugi powód jest być może nawet ważniejszy : otóż w dydaktyce nauczania języków obcych 10-15 lat to cała epoka, czasem nawet dwie… Jest to nauka, która bardzo szybko idzie do przodu. Podręcznik sprzed lat nie uwzględnia siłą rzeczy jej najnowszych odkryć i rekomendacji. Po prostu promuje przestarzałe i tak naprawdę nie tylko nieatrakcyjne, ale przede wszystkim nieskuteczne sposoby  uczenia/ wprowadzania nowych treści leksykalnych i gramatycznych, nie mówiąc już o technikach ich utrwalania i praktycznego użycia w kontekście.

Forma wizualna, organizacja treści

Podręcznik powinien być klarowny, przyjazny w „obsłudze”, przejrzysty i wizualnie przyjemny.

To bardzo ważne. Znowu działa podświadomość – jeśli w podręczniku panuje chaos albo jego szata graficzna działa na Ciebie odstręczająco, będziesz robić wszystko, aby po niego nie sięgnąć. Będziesz go unikać. Jak to się skończy dla Twojego procesu uczenia się, łatwo zgadnąć…

Podręcznik dla ucznia a nie odwrotnie !

Podręcznik musi być dostosowany treścią i formą do grupy wiekowej, dla której jest przeznaczony. Albo innym słowy : lektor musi dobrze dobrać podręcznik do grupy wiekowej, z którą pracuje. Najlepszy podręcznik dla dorosłych kompletnie nie sprawdzi się z grupie 11-12latków. I odwrotnie  – nie można 13-14latkom proponować podręcznika dla dzieci z klasy 1 czy 2, bo oni są już na zupełnie innym etapie intelektualnego, emocjonalnego oraz językowego rozwoju. Dlatego czasem włos się jeży na głowie, gdy słucham, na czym uczą się w szkołach nasi uczniowie. Lub też na prywatnych tzw „korepetycjach” czy pseudokursach , z których właśnie zrezygnowali, bo okazały się całkowicie bezowocne…

Zeszyt ćwiczeń, głupcze !

Podręcznik musi zawierać dobrze opracowaną część ćwiczeniową – bez tradycyjnego ręcznego wypełniania ćwiczeń trudno mi sobie wyobrazić skuteczną naukę… będzie ona zawsze niekompletna, pozostawi braki.

Czy są w nim ćwiczenia przygotowujące do DELE?

Podręcznik powinien uwzględniać wymagania stawiane zdającym podczas certyfikatów DELE (odpowiednio do poziomu oczywiście). Jest to w tej chwili pewien standard. Każdy dobry kurs ogólny (na poziomie A1, A2, B1, B2 itd.) powinien nie tylko wspierać opanowanie języka na wybranym poziomie, ale także stanowić element przygotowania do certyfikatu. Dlaczego ? bo w obecnej formie certyfikaty te najlepiej, najpełniej sprawdzają umiejętności komunikacyjne w języku. Dlatego – nawet jeśli nie masz w planach zdawania takiego egzaminu – warto sprawdzić, jakbyś poradził sobie z typowymi dla niego zadaniami (na Twoim aktualnym poziomie). Jeśli podręcznik zawiera w sobie przykładowe ćwiczenia „pod DELE”, będzie to możliwe. Jeśli nie – stanowi to jego poważne niedociągnięcie.

Cztery kluczowe kompetencje

Podręcznik musi uwzględniać równomierną pracę nad wszystkimi czterema kompetencjami, jakie składają się na znajomość języka obcego : mówienie, rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego, pisanie ( w sensie budowania wypowiedzi pisemnej). I o to chyba najtrudniej, o tę równowagę właśnie. Są podręczniki, które proponują znakomite nagrania (rozumienie ze słuchu), ale tekstów do czytania w nich jak na lekarstwo… a dłuższych prac / wypowiedzi pisemnych w ogóle nie uświadczysz. Są też takie, w których tekstów do czytania jest trochę więcej, ale z kolei bardzo słabiutko wypadają ćwiczenia ze słuchania (krótkie, sztuczne dialogi, czytane tak, że nikt nie uwierzy, że to prawdziwa rozmowa…)

A jak z wersją online?

I wreszcie : kwestia wersji elektronicznej podręcznika. Bardzo istotna w erze pandemii czy po prostu coraz powszechniejszej nauki online. Jeśli Twój podręcznik nie ma nowoczesnej i sprawnie działającej odsłony „numerycznej”, nie wróży to zbyt dobrze. Era zeskanowanych pdf-ów wyświetlanych na ekranie komunikatora Skype już się dawno skończyła. Czas sięgnąć po podręcznik, który taką wersję online dopracował i gwarantuje pełen komfort jej używania.

Podręcznik to nie zajęcia

Na koniec jedna bardzo ważna kwestia : czy bardzo dobry podręcznik oznacza bardzo dobre zajęcia? Oczywiście, że nie. Po podręcznik powinien być „zaledwie” punktem wyjścia na zajęciach. Ma porządkować, wyjaśniać, ilustrować, pomagać. Ale nie zastąpi ani lektora, ani tym bardziej wysiłku ucznia, aby to, czego się nauczył między innymi z podręcznika, przełożyć na umiejętności komunikacyjne. O tym pisałam w innym naszym blogu – ważne, by na zajęciach była przestrzeń na mówienie, ćwiczenie w praktyce. Podręcznik nas w tym nie wyręczy – może natomiast pewne rzeczy znacząco ułatwić lub … utrudnić.

Jakie podręczniki w Saltu Hola Online?

Jakie zatem podręczniki spotkacie na naszych kursach hiszpańskiego online? Czy są idealne? Nie, to już wyjaśniłam na samym początku. Czy są najlepsze z obecnie dostępnych na rynku? Chcemy tak wierzyć, bo poddaliśmy je testowi naszej check-listy i wyszły z niego obronną ręką. A może stroną 😉 ?

Dla dzieci 7-8 oraz 9-10 lat : Lola y Leo wyd. Difusion : doskonałe dopasowanie treści do możliwości i zainteresowań dzieci w tym wieku, znakomicie zbudowany zeszyt ćwiczeń, perfekcyjnie działająca wersja online, ładna szata graficzna, zrównoważone treści pod kątem 4. kompetencji.

Na zajęciach stacjonarnych używamy rewelacyjnej licencjonowanej metody Colorin Colorado, ale ona właśnie nie przeszła naszego testu „podręcznik w wersji online”. Jest stworzona do pracy „na żywo”, z grupą, w sali lekcyjnej – i tam sprawdza się znakomicie.

Dla dzieci 11-12 i 13-14 lat : Reporteros Internationales wyd Difusion : rewelacyjny podręcznik dla młodzieży, inspirujący, wymagający, ciekawy, z doskonałą obudową ćwiczeniową i numeryczną.

Dla młodzieży od 15 lat i dorosłych : Arriba. To jedna z nowszych, jeśli nie najnowsza pozycja na rynku wydawniczym podręczników do nauki hiszpańskiego. Słuchacze i lektorzy cenią ją sobie za klarowność, przejrzystość, aktualność, bogatą część ćwiczeniową, ciekawe teksty oraz … umiarkowaną cenę (dzięki temu, że część ćwiczeniowa zawarta jest w podręczniku).

To jak, zaczynamy odliczanie, oczywiście po hiszpańsku, i ruszamy sprawdzić, jak działają na zajęciach?

LICZYMY PO HISZPAŃSKU

0 – cero

1 – uno / una

2 – dos

3 – tres

4 – cuatro

5 – cinco

6 – seis

7 – siete

8 – ocho

9 – nueve

10 – diez

A teraz wpadajcie na naszą stronę i do dzieła ! Link TUTAJ