Czas preterito imperfecto w języku hiszpańskim

Czas preterito imperfecto

Czas preterito imperfecto (czas przeszły niedokonany) jest używany w języku hiszpańskim do opisywania czynności długotrwałych lub mających charakter powtarzalny w przeszłości lub też tych, które zostały przerwane przez inną czynność. Jest to czas, który odpowiada angielskiemu czasowi „was/were + ing” oraz francuskiemu imparfait.

Aby utworzyć formę czasownika w czasie preterito imperfecto, należy dodać końcówkę -ba/-ra/-ra do formy podstawowej czasownika.

Przykłady preterito imperfecto:

Hablaban (oni mówili)

Comían (oni jedli)

Vivíamos (my żyliśmy)

W języku hiszpańskim czas preterito imperfecto jest często używany w połączeniu z czasem preterito perfecto (czasem przeszłym dokonanym), aby opisać dwa różne wydarzenia w przeszłości, z których jedno przerwało drugie.

Warto pamiętać, że czas preterito imperfecto jest specyficzny dla języka hiszpańskiego i może być trudny dla osób, które nie znają języka, ale nauka tego czasu jest bardzo ważna, aby poprawnie wyrażać się w języku hiszpańskim.

Yo caminaba por el parque todas las tardes. (Ja chodziłem po parku codziennie wieczorem.)

Ellos hablaban de sus planes para el futuro. (Oni rozmawiali o swoich planach na przyszłość.)

Mi abuela cocinaba deliciosos pasteles. (Moja babcia gotowała pyszne ciasta.)

Tú leías un libro interesante. (Ty czytałeś interesującą książkę.)

Nosotros viajábamos por el país todos los veranos. (My podróżowaliśmy po kraju każdego lata.)

Podsumowując : w czasie preterito imperfecto opisujemy czynności, które działy się w przeszłości i trwały przez jakiś czas, ale nie zostały zakończone. Służy do tego, aby opisać atmosferę, nastrój, rutynę lub powtarzające się wydarzenia w przeszłości.

Zapisz się już dzisiaj na kurs języka hiszpańskiego online lub kurs języka francuskiego online w naszej szkole.