Czy warto uczyć się języka francuskiego?

Czy warto się uczyć języka francuskiego ? – często słyszymy to pytanie od osób, które do nas dzwonią lub przychodzą w poszukiwaniu kursu dla siebie.

Tylko Ty znasz odpowiedź na to pytanie. Jeśli podoba Ci się ten język, uważasz, że pięknie brzmi, albo że pomoże Ci wznieść Twoje kompetencje zawodowe na wyższy szczebel – oczywiście tak. Każdy powód jest dobry. Wystarczy, że odczuwasz taką potrzebę albo po prostu chęć – już warto ! Język jest jak podróż : otwiera nowe horyzonty, wzbogaca, rozwija. Krótko mówiąc – warto uczyć się każdego języka !

A tak bardzo poważnie i konkretnie : pytanie nie powinno brzmieć „ czy warto…”, ale „dlaczego warto”?

Z wielu powodów :  

Nobilitacja i elitarność

W dalszym ciągu jego znajomość jest umiejętnością „elitarną”. Nie każdy może się nią pochwalić. Wyróżnia i nobilituje.

Instytucjonalny zasięg międzynarodowy

Jest to drugi oficjalny język we wszystkich najważniejszych instytucjach międzynarodowych takich jak ONZ, UE, UNESCO, NATO, Międzynarodowy Komitet Olimpijski i Czerwony Krzyż. Ważne  międzynarodowe organizacje mieszczą się w miastach francuskojęzycznych (Strasbourg, Bruxelles, Luxembourg).  Ciekawostka : w instytucjach Unii Europejskich nawet pierwszym. Angielski uznawany jest za zbyt nieprecyzyjny na przykład do stanowienia prawa europejskiego. Dlatego wszystkie ważne akty prawne są zawsze redagowane w pierwszej kolejności w języku francuskim.

Atut na rynku pracy

Jego znajomość niesamowicie ułatwia znalezienie pracy na całym świecie. Jest dodatkowym atutem wyróżniającym kandydata. Zarobki osób francuskojęzycznych znacząco przewyższają wynagrodzenia osób posługujących się innym „trzecim” językiem (angielski oczywiście pozostaje poza konkurencją).

Język sztuki

Jest to język kultury, mody, architektury, teatru, baletu, piosenki poetyckiej, bref – szeroko pojętej sztuki. Często pojawia się w formie cytatów w literaturze pięknej. Umiejętność ich zrozumienia zwiększa przyjemność obcowania z tymi dziełami.

Język promowany na uniwersytetach

Uniwersytety na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, gratyfikują podczas procesu rekrutacji znajomość języka francuskiego. Tak jak w przypadku kariery zawodowej – to dodatkowy mocny punkt, dzięki któremu możesz zdobyć upragnione stypendium czy po prostu miejsce na wymarzonej uczelni

Podróże

Francja to jeden z najpiękniejszych i najbardziej turystycznych krajów świata. Zwiedzanie go bez znajomości języka to trochę jak lizanie loda przez szybę😊 Ale przecież nie tylko Francja : jest jeszcze zachwycająca Szwajcaria, dzika i nowoczesna jednocześnie Kanada, kameralna ale urocza Belgia, połowa kontynentu afrykańskiego…

Francuski to starszy brat angielskiego

Last but not least : znajomość języka francuskiego niesamowicie pomaga w opanowaniu języka angielskiego (i vice versa !). Niewiele osób o tym wie, ale ponad 50 % słów w języku angielskim pochodzi z języka francuskiego (tak tak, nie odwrotnie !). Nie brzmią one oczywiście tak samo, wymowa jest inna, ale wyglądają niezwykle podobnie i sens również jest ten sam.

Jeśli te wszystkie argumenty nie wystarczą, niech zabrzmi ostatni decydujący : warto się uczyć francuskiego, bo to NAJPIĘKNIEJSZY JĘZYK ŚWIATA.

To jak, przekonany? Ruszamy ?

KURSY JĘZYKA FRANCUSKIEGO ONLINE

KURSY JĘZYKA FRANCUSKIEGO STACJONARNIE

Skoro decyzja już podjęta, to jeszcze króciutko Wasze Q&A związane oczywiście z francuskim.

Jaki jest najlepszy podręcznik do nauki języka francuskiego?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależeć ona będzie od kilku czynników : jaki jest Twój aktualny poziom, jakie potrzeby (czy uczysz się języka ogólnego czy też specjalistycznego), a także od osobistych preferencji (więcej treści – mniej treści – grafika itd.). Niemniej najlepiej pracować z podręcznikiem stosunkowo niedawno wydanym – z tego powodu, iż masz wówczas gwarancję, po pierwsze, że uwzględnia najnowsze trendy w dydaktyce języków obcych (innymi słowy nie będziesz się uczył np. skostniałą i archaiczną metodą „tłumaczeniową” rodem z XIX wieku 😉 ), po drugie : pojawią się w nim zagadnienia, problemy czy przykłady z bliskiego Ci świata współczesnego a nie sprzed kilkunastu lat.

My pracujemy na właśnie takich aktualnych podręcznikach, które dobraliśmy z dużą starannością oceniając także ich funkcjonalność podczas lekcji online.

Dla grup dorosłych są to : Defi 1, 2, 3 i 4 wyd. Maison des Langues

Dla młodzieży : A plus wyd. Maison des Langues

Dla dzieci w wieku 9-11 lat Cap Sur wyd. Maison des Langues

Dla małych dzieci 7-8 lat : Les Loustics

Z najmłodszymi pracujemy naszą autorską metodą Les Petits Français.

I moje ulubione pytanie :

Jak można się nauczyć francuskiego za darmo?

Odpowiem z przymrużeniem oka : poślubiając Francuza lub Francuzkę. Lub emigrując do Francji czy innego kraju francuskojęzycznego.

Natomiast jeśli Twoja druga połowa nie jest francuskojęzycznym native oraz nie mieszkasz w kraju francuskojęzycznym – nauczenie się tego języka „bezkosztowo” będzie trudne. Kosztem są nie tylko pieniądze, także włożony w to czas i wysiłek.

Na pewno jednak warto wspierać swój proces nauki korzystając z darmowych aplikacji czy materiałów, których jest w Internecie bardzo wiele.

Polecam oczywiście DuoLingo do powtórek słownictwa, ale przede wszystkim : słuchanie radia francuskiego (można taką aplikację pobrać za darmo w telefonie) czy korzystanie z nieprzebranych zasobów www.tv5monde.com gdzie w zakładce Apprendre le Français znajdziecie mnóstwo bardzo dobrze przygotowanych i ciekawych materiałów do samodzielnej nauki (materiały audio i video, z ćwiczeniami, transkrypcjami i odpowiedziami do ćwiczeń, aby sprawdzić swoje wyniki. Gorąco zachęcam, bo samodzielna praca nad językiem, każdy dodatkowy kontakt z nim poza salą lekcyjną, przyspieszy proces uczenia się i przybliży Cię do celu. A przy tym jaka frajda – móc obcować z tym pięknym językiem na co dzień i czuć, że znamy go i rozumiemy coraz lepiej.