Jakie są największe różnice między hiszpańskim w Hiszpanii a hiszpańskim w Ameryce Łacińskiej?

Hiszpański to język, który jest mówiony przez ponad 500 milionów ludzi na całym świecie, co czyni go drugim najczęściej używanym językiem na świecie. Hiszpański jest również jednym z oficjalnych języków ONZ, Unii Europejskiej, Unii Afrykańskiej i wielu innych organizacji międzynarodowych. Jednakże, nie wszyscy mówiący hiszpański mówią go w ten sam sposób. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze różnice między hiszpańskim w Hiszpanii a hiszpańskim w Ameryce Łacińskiej.

Różnice w wymowie hiszpańskiego w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej

Wymowa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów języka hiszpańskiego, a różnice między hiszpańskim w Hiszpanii a hiszpańskim w Ameryce Łacińskiej są znaczące.

  • Brak rozróżnienia między „c” a „z”

Hiszpański w Hiszpanii rozróżnia między „c” i „z” w wymowie. W Hiszpanii, „c” wymawiane jest jak „th” w angielskim słowie „thin”, a „z” jak „th” w angielskim słowie „this”. Jednak w hiszpańskim w Ameryce Łacińskiej oba litery są wymawiane jak „s”, co oznacza, że słowo „casa” (dom) i „caza” (myśliwy) będą brzmiały tak samo.

Sprawdź nasz ostatni wpis na blogu: Odmiana czasownika Gerundio

  • Wymowa spółgłosek

W hiszpańskim w Hiszpanii „c” i „g” wymawiane są zwykle jak „k” i „g” w angielskim słowie „go”, ale przed literami „e” i „i” wymawiane są jak „th” i „h” w angielskim słowie „thin” (tzw. spółgłoski miękkie). W hiszpańskim w Ameryce Łacińskiej, „c” i „g” przed „e” i „i” są zwykle wymawiane jak „s” i „h” (tzw. spółgłoski miękkie).

  • Wymowa liter „ll” i „y”

Hiszpański w Hiszpanii rozróżnia między „ll” a „y”, z „ll” wymawiane jak „lj” w angielskim słowie „million” i „y” wymawiane jak „j” w angielskim słowie „yes”. W hiszpańskim w Ameryce Łacińskiej obie litery są wymawiane jak „j”.

  • Regionalne słownictwo

W obu wariantach hiszpańskiego występują słowa, które mają różne znaczenia lub w ogóle nie są znane w innym kraju. W Ameryce Łacińskiej istnieją wiele regionalnych odmian hiszpańskiego, w których można znaleźć wiele wyrazów, których nie używa się w Hiszpanii i na odwrót.

Sprawdź nasz ostatni wpis na blogu: Sporty po hiszpańsku

  • Akcent

Inną zauważalną różnicą między hiszpańskim w Hiszpanii a hiszpańskim w Ameryce Łacińskiej jest akcent. Podczas gdy w Hiszpanii dominuje jasny i zdecydowany akcent, w Ameryce Łacińskiej preferuje się bardziej melodyjny i zmienny akcent. W Ameryce Łacińskiej akcent pada często na ostatnią sylabę słowa, podczas gdy w Hiszpanii akcent pada na przedostatnią sylabę.

  • Szybkość mówienia

Mówienie w Ameryce Łacińskiej jest zwykle wolniejsze niż w Hiszpanii. W Hiszpanii często mówi się bardzo szybko, co dla początkujących uczniów może stanowić trudność w zrozumieniu. W Ameryce Łacińskiej mówienie jest zwykle bardziej spokojne i łatwiejsze do zrozumienia.

Podsumowanie

Podsumowując, hiszpański w Hiszpanii i hiszpański w Ameryce Łacińskiej mają wiele różnic, które obejmują zarówno gramatykę, jak i słownictwo, akcent i szybkość mówienia. Ucząc się hiszpańskiego, warto pamiętać o tych różnicach i dostosować swoje zdolności językowe do wymagań wybranej odmiany języka. Dlatego warto wybrać wariant hiszpańskiego, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom i celom nauki.

Wróć do bloga lub zapisz się na kurs języka hiszpańskiego online.